среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 25
home Регион

Каменуван автобус од Косово во Србија

Каменуван автобус од Косово во Србија

Автобус со патници од Косово е каменуван од засега непознати лица синоќа во Србија, во градот Крушевац, јави дописникот на МИА од Приштина.

Еден од патниците во автобусот, Ука Халилај, изјави за Косовската радио-телевизија (РТК) дека нападот со камења, при што е распукана шофершајбната на автобусот, се случил минатата ноќ околу 22:20, а припадници на српската полиција пристигнале на местото на настанот 15 минути подоцна.

– Нападот ги потресе многу сите патници. Автобусот запре 300 метра подалеку од местото каде што бевме нападнати, изјави Халилај.

Автобусот сообраќа на релацијата Приштина-Виена и по увидот на полицијата го продолжил патот. (МИА)

Коронавирус