сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 82
home Регион

Јеремиќ: Вучиќ планира референдум за Косово во ноември

Јеремиќ: Вучиќ планира референдум за Косово во ноември

Српскиот опозициски политичар Вук Јеремиќ денеска го обвини претседателот Александар Вучиќ дека планира референдум за статусот на Косово, кој би се одржал паралелно со предвремени парламентарни избори.

Според Јеремиќ, референдумот би бил поврзан со барањето Косово да добие членство во Обединетите нации. Јеремиќ е дел од кампањата за собирање потписи низ Србија со која граѓаните се изјаснуваат против можноста Србија да го дозволи приемот на Косово во ОН.

МИА

Коронавирус