петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 8
home Регион

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман

„Јени шафак“: Кашоги пред убиството разговарал со принцот Салман
(FILES) In this file photo taken on December 15, 2014 Saudi journalist Jamal Khashoggi attends a press conference in the Bahraini capital Manama. - Khashoggi went from being a Saudi royal family insider to an outspoken critic of the ultra-conservative kingdom's government. The journalist -- who was last seen on October 2 entering his country's consulate in Istanbul -- went into self-imposed exile in the United States in 2017 after falling out with Crown Prince Mohammed bin Salman. (Photo by MOHAMMED AL-SHAIKH / AFP)

Турскиот весник „Јени шафак“ денеска објави дека саудискиот принц Мухамед бин Салман телефонски разговарал со саудискиот новинар Џамал Кашоги, непосредно пред тој да биде убиен и наводно распарчен во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

– Кашоги пред кобната несреќа беше во посета на Саудискиот конзулат, каде бил пристојно пречекан, понуден со чај, а потоа му беше закажана следна посета за да ги добие документите за венчавката. Кога другиот пат пристигнал во посета му беше поставена замка, наведува „Јени шафак“.

Според весникот, Кашоги во Конзулатот бил задржан на сила и му пружиле телефон.

– Кашоги беше фатен од саудиски тим во зградата на Конзулатот, а потоа принцот Мухамед разговараше со Кашоги по телефон и го замоли да се врати во Ријад. Тој ја одби понудата на принцот, ставувајќи оти ќе биде уапсен и убиен ако се врати во Саудска Арабија, по што тој е убиен, наведува турскиот провладин весник.