сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 34
home Регион

„Јас го убив другарот, ќе се убијам“- ова е фотографија направена половина час пред трагедијата (ФОТО)

„Јас го убив другарот, ќе се убијам“- ова е фотографија направена половина час пред трагедијата (ФОТО)

“Јас го убив другарот, ќе се убијам”

Тинејџерот Милан С. (17) од Болеч се удави додека неговата другарка и колешка М.Л. од Лештан успеа да излезе од автомобилот што пред две ноќи падна во Дунав, на шеталиштето во Винча.

Девојчето викаше: “Јас го убив другарот, ќе се убијам”, неколкупати повторуваше, раскажуваат за “Блиц” сведоци на трагедијата.

Пријателите на девојката рекоа дека таа е во шок по трагедијата и дека од вчера не може да дојде на себе.

– Таа е во шок. Таа само повторува дека автомобилот не е ист како оној на кој таа учела да вози – накратко кажале двајца нејзини пријатели.

Милан С. живеел со своите родители во Болеч. Ниту еден од неговите најблиски пријатели немал сила да разговара вчера. Младото момче било талентиран фудбалер и неодамна ја продолжил кариерата во ФК Црвена Звезда од Мали мокри лук.

Студентите од втора година на школата за економија во Белград во средата околу 22 часа се одвезле до селото Винча за пијалок во кафуле во близина на реката.

Таткото на Милан тукушто му го купил автомобилот “поло”, а на пијалак во блиското кафе тргнале од дома. Потоа ги замениле седиштата зад воланот, така што девојката се обидувала да научи да се вози од нејзиниот пријател.

Фотографија направена половина час пред несреќата

Што точно се случило ќе утврди истрагата, но се претпоставува дека девојката, наместо да стави во рикверц, од уште непознати причини притиснала на педалата за гас и автомобилот од паркингот летнал директно во ладна вода.

Против М. Л. малолетното лице ќе биде поднесена кривична пријава за загрозување на безбедноста во сообраќајот. Во времето на несреќата, ниту таа ниту нејзиниот пријател Милан С. не биле под дејство на алкохол.

Коронавирус