вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 110
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Истрага, покренат случај и еден уапсен поради протест на 100 лица пред црква во Атина

Истрага, покренат случај и еден уапсен поради протест на 100 лица пред црква во Атина

Грчката полиција отвори истрага и судски предмет за идентификација на лицата што во петокот попладне ги прекршиле превентивните мерки за заштита од коронавирусот и учествувале во собир во двор на црква во атинската населба Агиа Варвара, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од полицијата, во собирот учествувале околу 100 лица, биле идентификувани шест од нив, а еден е уапсен и ќе биде изведен пред јавен обвинител, додека пак истрагата е во тек.

Според грчките медиуми, групата од околу 100 граѓани, жители на населбата, се собрале пред црквата во знак на протест за владината одлука, црквите да останат затворени за верниците.

Коронавирус