петок, 23. јули 2021. Вести денес: 121
home Регион

Инциденти во Белград, демонстрантите се обидуваат да влезат во Парламентот

Инциденти во Белград, демонстрантите се обидуваат да влезат во Парламентот

Група демонстранти ја нападнаа вечерва зградата на српскиот Парламент, пробивајќи ја заштитната ограда пред влезот на законодавниот дом и со неа почнале да ја гаѓаат вратата, но полицијата веднаш реагирала и ја отстранила.

Хулиганите со фантомки на глава фрлале со камења и шишиња кон припадниците на полицијата, но засега полициските сили не одговараат на нападите.

Голем број демонстранти се повлекуваат пред напаѓачите, а кородни полиција се распоредени околу Парламентот.

Вратите на Парламентот цело време биле затворени, а групата демонстранти ги повикувала останатите да им се придружат.

Искрешени се и надзорните камери, а се слушаат и „топовски удари“.

Претходно, се случи инцидент, во кој на едно лице му е нанесена повреда со нож, а потоа се уапсени три лица.

Како што објави порталот Нова.рс, приведените се веднаш префрлени со полициско возило во станица.

 

Коронавирус