понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 77
home Регион

Инциденти на вчерашните протести во Србија: со палки и чекани на демонстрантите (ВИДЕО)

Инциденти на вчерашните протести во Србија: со палки и чекани на демонстрантите (ВИДЕО)

За време на вчерашните протести во Србија, на кои еколошки активисти и граѓани се собраа за со едночасовна блокада на сообраќајот изразија незадоволство поради усвојувањето на законот за референдум и експропријација, имаше повеќе инциденти.

Протести беа одржани во Белград, Нови Сад, Прељина, Крагуевац, Шабац, Ваљево…

Во Шабац група мажи им се нафрлија со палки на насобраните граѓани и почнаа да ги тепаат, додека пред групата демонстранти се појави и момче со чекан во раката.

Професорот на Центарот за југоисточни студии на универзитетот во Грац Флорија Бибер кажа дека Србија станува држава под власт на насилници.

На социјалните мрежи се појавија и снимки од постапките на одделни припадници на полицијата:

Коронавирус