недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Регион

Инцидент во катедралата Дуомо во Милано: Вооружен напаѓач киднапирал чувар

Инцидент во катедралата Дуомо во Милано: Вооружен напаѓач киднапирал чувар

Италијанската полиција го упаси вооружениот напаѓач, кој упадна во катералата Дуомо во Милано и го киднапира чуварот, јави италијснаката новинска агенција АНСА.

Полицијата брзо реагираше и по преговорите, напаѓачот е разоружан и приведен.

Инциднетот го испитува миланската антитерористичка полиција, но не открива детали, освен дека напаѓачот е странски државјанин. (МИА)