понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 160
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во општина Кичево

home Регион

ИМАТЕ 24 ЧАСА: Вучиќ удри по големите сили, се заканува дека на Косово ќе ја повика војската

ИМАТЕ 24 ЧАСА: Вучиќ удри по големите сили, се заканува дека на Косово ќе ја повика војската

Вучиќ кажа дека постојат неколку работи поради кои Приштина предизвикува нестабилност, а една од тие причини е што ги брзаат некои големи сили…

Српскиот претседател Александар Вучиќ на југот на земјата се состана со претставници на Србите од Косово, пишува Алџезира. По денешните конфликти на северот на Косово, во кои има повредени, Вучиќ пристигна во Рашка.

Судирите се случија за време на полициската акција против шверц на стока. Полицијата соопшти дека денеска биле уапсени вкупно осум лица и дека акцијата поминала без проблеми во сите градови на Косово, освен во северно Косово, каде полицијата „се соочила со отпор и напади од граѓаните“.

Вучиќ рече дека има неколку работи поради кои „Приштина предизвикува нестабилност, а една од причините е што некои големи сили ги брза“.

„Тука лежи желбата на дел од големите западни сили да дестабилизираат и уништат сè, за да можат подобро да управуваат со процесите, бидејќи се снаоѓаат само во тим“ – рече Вучиќ на состанокот.

Тој посочи дека до пролет, големите сили „ќе бараат исчезнување на Република Српска“ и дека Србија ќе се соочи со голем притисок, пренесуваат медиумите во Србија.

Вучиќ изјави дека „ќе падне на грбот на Србија“ и дека на Србија ѝ претстои тежок период.

Како што кажа, целта на големите сили не е само „независно, целосно Косово, туку и слабеење на Србија“.

„Не им одговара што Србија продолжува да напредува, да прави поголема разлика, да инвестира во своите цркви, образование, научни центри, во своите фабрики, армијата … Затоа е неопходно да се запре Србија“ – рече Вучиќ.

Според него, тој нема да се откаже, наведувајќи ги пред се Обединетото Кралство, САД и Германија, потоа Франција, Италија …

„Тие нема да се откажат од целото, независно Косово и навистина не им е грижа што прават. Ниту денеска не рекоа дека Албанците се виновни.“ – рече Вучиќ.

Вучиќ најави можност за активирање на армијата и испраќање на Косово за заштита на населението на северот на Косово, но нема да го стори тоа доколку КФОР реагира во следните 24 часа.

„Ако НАТО не реагира, Србија ќе реагира“ – рече тој.

Локални избори 2021