петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 29
home Регион

И натаму гори националниот парк Рила во Бугарија

И натаму гори националниот парк Рила во Бугарија

Втор ден по ред 180 лица, меѓу кои пожарникари, војници, доброволци, како и вработени во „Рила“ и „Пирин“ во месноста Белија камик (Белиот камен) во националниот парк „Рила“.

Во борбата со огнената стихија учествува и еден хеликоптер, јави БГНЕС.

Бугарските власти се уште не соопштиле колкава површина е зафатена од пожарот, кој почна вчера изутрина. До месноста која е под оган може да се стаса само пеш, па огнот се гасне рачно, без механизација.

Коронавирус