четврток, 23. март 2023. Вести денес: 79
home Регион

И Дачиќ против формирањето на преодна влада пред изборите во Србија

И Дачиќ против формирањето на преодна влада пред изборите во Србија

Шефот на српската дипломатија и лидер на владејачката Социјалистичка партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ се спротивстави на предлогот од опозицијата за формирање преодна влада, истакнувајќи дека тие се формираат само во тешки политички кризи, која во Србија ја нема.

Дачиќ за РТС изјави дека најавите за бојкот на изборите не претставуваат голема политичка криза и дека опозицијата нема поддршка за тоа ниту во меѓународната заедница.

– Слушајте, преодните влади се формираат поради тешка политичка криза. Каква политичка криза имаме ние во Србија? Тоа е кога клуб од мојота Житораѓа ќе ја бојкотира средбата со Барселона и од тоа би се правел светски проблем, истакна Дачиќ.

Тој наведе дека изборните правила ги пропишале демократите (ДС) и праша како порано тие правила им беа добри, а сега не се.

– Не дека сум против (идејата за преодна влада и бојкот), туку сум против за ова да се придава големо значење. Ниту една од западните земји не го поддржува бојкотот. Изборите се редовни и кој сака да учествува, нека учествува, додаде Дачиќ.

Реакцијата на Дачиќ, уследи по изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ, дека „опозицијата го сонува македонското сценарио“, како и дека „тие (опозицијата) фантазираат за преодна влада…а Србија не е банана држава“.

loading...