петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Регион

Хрватскиот претседател напушти собир поради усташкиот поздрав „За дом спремни“ (ВИДЕО)

Хрватскиот претседател напушти собир поради усташкиот поздрав „За дом спремни“ (ВИДЕО)

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го напушти денес одбележувањето на годишнината од воено-полициската акција Блесок.

Милановиќ го напушти настанот откако еден од присутните истакна маица со усташкиот извик „За дом спремни“.

Премиерот Андреј Пленковиќ и претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ останаа на манифестацијата, а Милановиќ кажа дека тие морале тоа да го направат, пренесуваат хрватските медиуми.

„Јас во тоа не сакам да учествувам. Тоа е намерна провокација, го сметам тоа за газење на жртвите и сеќавањето на овој настан. Во иднина, каде и да има вакви ситуации, јас нема да учествувам“, кажа Милановиќ по напуштањето на настанот.

Коронавирус