понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 22
home Регион

Хрватскиот град Петриња не престанува да се тресе- утрово нов земјотрес, жителите се уште немаат мирен сон со месеци

Хрватскиот град Петриња не престанува да се тресе- утрово нов земјотрес, жителите се уште немаат мирен сон со месеци

Утрово во 5.59 часот, на подрачјето на Петриња во Хрватска почувствуван е земјотрес со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала.

Како што извести Сеизмолошката служба, сеизмографите забележале умерен земјотрес со епицентар на 4 км југозападно од Петриња.

Магнитудата изнесувала 3 степени по Рихтер, а интензитетот во епицентаорт бил IV степени по ЕМС скалата.

ЕУРО 2020

Македонија