петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Регион

Хрватски сеизмолог: Овој земјотрес е 30-тина пати посилен од тој во Загреб

Хрватски сеизмолог: Овој земјотрес е 30-тина пати посилен од тој во Загреб

Сеилозмолог Крешимир Кук изјавил дека денешниот земјотрес бил со јачина од 6,2 степени и со епицентар меѓу Сисак и Петриња.

-Овој потрес по ослободување на енергија е триесетина пати посилен од оној во Загреб, истакнува Кук.

Тој верува дека по низата земјотреси во текот на вчерашниот ден и денеска, ова е најсилниот потрес.

Коронавирус