среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 29
home Регион

Хрватска за Велигден посетена од речиси 75.000 туристи

Хрватска за Велигден посетена од речиси 75.000 туристи

Хрватска за Велигден, без вчерашниот ден, ја посетиле 74.243 туристи, кои оствариле 229.828 ноќевања.

Тие нецелосни податоци веќе се подобри од 2016 година кога Велигден исто така беше порано, изјави министерот за туризам на Хрватска Гари Капели за Хрватско радио.

Тој смета дека предсезоната ќе биде со раст од пет до седум отсто, а постсезоната со уште поголем раст.

– Во главната сезона секогаш е истиот проблем – недоволен број хотелски капацитети, вели Капели.

МИА