петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Регион

Хрватска почнува со вакцинација на населението

Хрватска почнува со вакцинација на населението

Во Хрватска денеска почнува дистрибуција на 25.200 дози од вакцините на „Модерна“ и „Астра Зенека“, а ќе се вакцинираат лица постари од 65 години, хронично болни, а потоа сите останати кои сакаат.

Епидемиологот од хрватскиот Завод за јавно здравје, Ива Пем Новосел објаснила дека количините се проропционално распределени според бројот на жители.

Хрватска вчера потврди 25 смртни случаи како последница од Ковид-19 и 246 новозаболени.

ЕУРО 2020

Македонија