сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 0
home Регион

Хрватска најавува заострување на граничниот режим

Хрватска најавува заострување на граничниот режим

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави нов граничен режим за граѓаните на БиХ и на Србија, кој би можел повторно да вклучи обврска за двонеделна самоизолација.

– Ја следиме епидемиолошката ситуација во земјите од соседството и она што го регистрираме последните денови се инфекциите кои пристигнуваат, односно кои ги носат луѓето кои најголем дел доаѓаат од државите во нашето источно соседство, нагласи Божиновиќ.

Тој додаде дека денеска Националниот штаб ќе одржи состанок, на кој веројатно ќе одлучи за измена на режимот при влез од Србија, БиХ, Црна Гора, Северна Македонија и Косово.

Одлуката која ќе биде усвоена ќе стапи во сила од полноќ следниот ден. (МИА)

Коронавирус