вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 192
Во живо

Вонредна пресконференција на ВМРО-ДПМНЕ: Објава на нови шокантни детали од злоупотребата на институциите со цел притисок врз граѓаните да гласаат за СДСМ

home Регион

Хрватска на 4 јануари почнува со вакцинација против ковид

Хрватска на 4 јануари почнува со вакцинација против ковид

Неофицијално, бројот на новозаразени денеска е 3 300 лица

Вакцинацијата против ковид-19 во Хрватска најверојатно ќе започне на 4 јануари, изјави денеска епидемиологот Горанка Петровиќ и најави дека вакцините ќе пристигнат во земјата во првите денови од следната година.

Вакцините ќе бидат дистрибуирани до сите окружни институти за јавно здравје, и оттаму ќе бидат испратени каде што вакцинацијата е приоритет.

Тоа се домови за стари лица и изнемоштени лица, здравствени установи, болниците и одделенијата кои работат со пациенти со ковид, пренесува порталот „Индекс“.

Хрватска се соочува со голем пораст на заразени изминативе месеци. Вчера се регистрирани 2 360 нови случаи и 73 починати. Хрватските медиуми објавуваат неофицијално дека денеска бројот на нови случаи е 3 300. Во моментов на болничко лекување има 2 897 лица, од кои 304 се на респиратор.

Досега од почетокот на епидемијата во Хрватска има вкупно 21 861 заразен.

Локални избори 2021