среда, 4. август 2021. Вести денес: 0
home Регион

Хрватска ќе имплементира маски кои го убиваат коронавирусот

Хрватска ќе имплементира маски кои го убиваат коронавирусот

Хрватска добива маски кои го убиваат коронавирусот.

Веста ја соопшти  Ана Солдо, претседателка на Хрватската лекарска комора.

Овие заштитни маски доаѓаат од Израел, и се направени од бакароксид со антивирусно и антибактериско дејство. Tие спречуваат секундарни инфекции.

Овие маски се долготрајни, можат да се користат и до 12 месеци. Нивната цена ќе биде околу 40 куни.

2.831 позитивен случај има во Хрватска, а починаа 108 луѓе.

Коронавирус