понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 140
home Регион

Хрватска ја одложува одлуката за ковид потврди

Хрватска ја одложува одлуката за ковид потврди

Хрватска ја одложува примената на задолжителната ковид потврда за вработени во здравството и социјалната заштита и нема да биде задолжителна од 1 октомври како што беше порано најавено.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, датумот на примена на оваа одлука се уште не е познат, но се шпекулира дека тоа ќе биде наредната недела.

За оние кои не можат да добијат ковид потврда затоа што не се вакцинирани, тестирањето ќе биде задолжително два пати во неделата.

Одлуката за ковид потврдите во здравството ја донесе Штабот за цивилна заштита, а како причина е наведен највисокиот степен на заштита на пациентите и корисниците на социјална заштита.

Локални избори 2021