вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Регион

Хрватска ги отвори границите, само треба да се внимава на препораките

Хрватска ги отвори границите, само треба да се внимава на препораките

Границите на Хрватска од утрово се отворени, а според таа одлука, на хрватските граѓани им е дозволено да доаѓаат, односно да заминуваат во странство, почитувајќи ги општите и посебните препораки на Хрватскиот институт за јавно здравје.

Кризниот штаб појасни дека граѓаните на земјите-членки на ЕУ и членовите на нивните семејства, како и граѓани на трети земји со долгорочен престој, имаат право да влезат во Хрватска кога имаат деловни причини или економски интереси, пренесува порталот Индекс.

Право на влез во Хрватска имаат и лицата со право на престој врз основа на други директиви на ЕУ или националното право. Меѓу исклучоците на кои е дозволен влез во земјата се и оние кои патуваат поради неодложни лични причини.

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош рече дека засега не размислува за воведување тестирања на границите.

Коронавирус