вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 14
home Регион

Хрватска донира вакцини на земји од регионот, меѓу нив НЕ е Македонија

Хрватска донира вакцини на земји од регионот, меѓу нив НЕ е Македонија

Владата на Хрватска одлучи да донира 50.000 дози вакцини за земјите на Балканот. Според одлуката, во Босна и Херцеговина ќе бидат дистрибуирани 30.000 дози, а по 10.000 ќе добијат Црна Гора и Косово.

Според наводите на „Јутарњи лист“ од извор во Хрватскиот завод за јавно здравје, најверојатно станува збор за вакцини од британско-шведската компанија АстраЗенека, иако хрватската Влада во нејзината одлука не прецизира која вакцина ќе ја донира.

Според последните податоци на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Хрватска во моментов има скоро 450.000 неискористени дози, а нешто повеќе од 200.000 се вакцини на „АстраЗенека“.

Досега во Хрватска пристигнаа вкупно 1,37 милиони дози вакцини од сите производители, од кои повеќе од половина (726.570) се од „Фајзер“.

ЕУРО 2020

Македонија