среда, 8. декември 2021. Вести денес: 104
home Регион

Хоти: Од денеска примена на новите мерки против коронавирусот

Хоти: Од денеска примена на новите мерки против коронавирусот

Премиерот на Косово Авдулах Хоти соопшти дека од денеска ќе почнат да се применуваат новите мерки, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Хоти вчера на прес-конференција објави дека во градовите со голем број заразени лица, меѓу кои се Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн, ќе биде во сила забраната за движење од 21 часот до 5 часот наутро.

Тој прецизираше дека работата на рестораните во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга на отворено и испорака.

Хоти исто така рече дека ќе бидат обезбедени поголем број тестови, ќе се утврдуваат приоритети кој ќе се тестира, но и дека ќе се забрза постапката за набавка на уреди за тестирање, со цел примероците во Косово дневно да се обработуваат околу 500 тестирани.

Планирана е и целосна реорганизација на клиниките на Универзитетскиот клинички центар, како и ставање на располагање на приватни болници. (МИА)

Коронавирус