среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 0
home Регион

Хејли барала повлекување на УНМИК од Косово

Хејли барала повлекување на УНМИК од Косово

Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли испратила писмо до генералниот секретар на ОН во кое бара УНМИК да се повлече од Косово.

Тоа се наведува во писмото до Антонио Гутереш во кое Танјуг имал увид. Писмото го испратила на 9 октомври, истиот ден кога објави дека се повлекува од функцијата амбасадор на САД во ОН. (МИА)