сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Харадинај се огласи за апсењето во Косово

Харадинај се огласи за апсењето во Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди дека специјалните сили утринава спровеле операција за апсење во општините во северниот дел на Косово и, нагласи дека тоа е „операција против шверц и организиран криминал”.

-Во северните општини во Косово се спроведува операција против шверц и организиран криминал во рамките на нашата посветеност на владеењето на правото за сите. Потврдувам дека таа операција е насочена против организираниот криминал, и цел се полициски и царински службеници. Ги повикувам граѓаните да останат мирни, објави Харадинај на Твитер.

Српскиот претседател Александар Вучиќ предупреди пред 11 дена дека властите во Приштина се подготвуваат да уапсат Срби од косовската полиција и истакна дека Приштина ќе ја правда таа акција, наводно, со борбата против криминалот. (МИА)

Коронавирус