сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 0
home Регион

Харадинај се огласи по убиството на Ивановиќ

Харадинај се огласи по убиството на Ивановиќ

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај рече дека убиството на лидерот на граѓанска иницијатива СДП Оливер Ивановиќ е трагичен настан, но дека нема да има последици врз дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Харадинај во интервју за хрватската радиотелевизија рече дека приштинските власти сакаат да се расветли убиството и да се открие вистината, наведувајќи дека можат да „постојат разни мотиви, политички и криминални, но не се етнички“.

Коронавирус