четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 54
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Регион

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде право да го додели мандатот на Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), јави дописникот на МИА од Приштина.

Доколку тоа се случи, смета Харадинај, уште утре може да се одржи седница на Собранието, на која ќе се гласа за предлогот на Хоти за новата влада, во која, според претходно постигнатиот договор, освен ЛДК и ААК, ќе партиципираат и Социјалдемократската иницијатива (Нисма) на Фатмир Лимај, како и најголемата партија на косовките Срби, Српска листа (СЛ) и парламентарните партии на малцинските етнички заедници.

Според екс-премиерот, реални се можностите утре да се свика седница на Собранието, на која ќе се избере нова влада, откако на актуелната, предводена од лидерот на Движењето самоопределување (ВВ), Албин Курти, ѝ беше изгласана недоверба на 25 март, по што на 30 април Тачи го додели мандатот на ЛДК, како второрангирана партија на изборите од октомври минатата година.

– Сметам дека сега е време кога Судот може да ја објави одлуката, со што би се отворил патот на процедурата, бидејќи остана само прашање на процедура. (…) Утрешниот ден е реален рок, освен ако не се случи некое доцнење во официјалното објавување на одлуката, изјави Харадинај пред медиумите при неговата денешна посета на општина Сува Река.

Харадинај ги објави и имињата на министрите од неговата партија кои во кабинетот на Хоти ќе ги водат ресорите економски развој, животна средина и просторно планирање(Блерим Кучи), надворешни работи (Мелиза Харадинај), образование (Рам Лика) и правда (Селим Селими), додека вицепремиер од ААК ќе биде Бесник Тахири.

Парламентарни избори 2020