среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 67
home Регион

Харадинај ја повлече платформата за дијалог со Србија

Харадинај ја повлече платформата за дијалог со Србија

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај ја повлече од собраниска расправа предлог платформата за дијалогот за нормализација на односите на Косово и Србија.

На конференција за медиумите Харадинај кажа дека одлуката ја донел имајќи го предвид големиот интерес за расправа во политичките партии, во парламентот и меѓу граѓаните.

За време на расправата во косовското собрание платформата ја поддржаа само Демократската партија на Косово, Алијансата за иднина на Косово и партиите на несрпските малцинства.

Најспорниот дел од платформата е предлогот дијалогот да го води претседателот на Косово Хашим Тачи.

Платформата на косовската влада за финализација на бриселскиот дијалог на Србија и Косово го овластува претседателот Хашим Тачи заедно со косовската делегација, која ќе биде формирана, да ги води разговорите за нормализација на односите со Србија.

 

Коронавирус