среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Харадинај идната недела во Њујорк ќе лобира за јакнење на меѓународните позиции на Косово

Харадинај идната недела во Њујорк ќе лобира за јакнење на меѓународните позиции на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадиај идната недела ќе отпатува во официјална посета на Соединетите Американски Држави, каде што најави средби со премиери и делегации кои учествуваат на Генералното собрание на ООН, како и со американски сенатори, конгресмени и други претставници на официјален Вашингтон.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, Харадинај преку објава на Фејсбук нагласи дека во фокусот на неговите активности во Њујорк ќе биде јакнењето на меѓународната позиција на Косово.

– Во Њујорк ќе остварам билатерални средби со колеги и меѓународни делегации кои учествуваат на Генералното собрание на Обединетите Нации, со акцент на презентацијата на достигнувањата на Косово, зачленувањето на земјата во меѓународните организации, привлекување директни инвестиции во земјата и други теми кои се во интерес за Косово. Покрај тоа, во правец на јакнењето на партнерството со САД, ќе остварам средби со сенатори, конгресмени и влијателни личности во Вашингтон, напиша Харадинај, порачувајќи дека „евроатлантскиот пат на земјата е неповратен“.

(Миа)

Коронавирус