петок, 27. ноември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Харадинај бара Уставниот суд да му ја протолкува оставката

Харадинај бара Уставниот суд да му ја протолкува оставката

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, изјави дека денеска побарал од Уставниот суд толкување на неговата оставка, која ја поднесе на 19 јули, како и за идното функционирање на Владата до одржување на предвремените парламентарни избори.

Тој на својот Фејсбук профил напиша дека целта на неговото барање до Судот е да добие објаснување за правната ситуација, создадена во нови околности.

Коронавирус