недела, 9. август 2020. Вести денес: 90
home Регион

ХАОС ВО БЕЛГРАД: Откако Вучиќ најави враќање на полицискиот час граѓаните подготвени буквално да го „запалат“ собранието (ВИДЕО)

ХАОС ВО БЕЛГРАД: Откако Вучиќ најави враќање на полицискиот час граѓаните подготвени буквално да го „запалат“ собранието (ВИДЕО)

Српската полиција ги растргна демонстрантите од пред Парламентот, но сѐ уште се слушаат шок бомби.

Припадниците на српските безбедносни сили ги растргнаа демонстрантите од пред зградата на Парламентот. Тие во формација ја штитат зградата, но фрлаат солзавец и шок бомби кон демонстрантите.

Тие бараат од полицајците да ги фрлат заштитните шлемови и да им се придружат на протестот. По неколку фрлени шок бомби помала група демонстранти се врати кај полициските службеници за да им дадат аплауз.

Пред зградата на Парламентот пред малку избувна и пожар, а безбедносните сили ги растргнуваат демонстрантите.

Posted by Al Jazeera Balkans on Tuesday, July 7, 2020

Posted by Al Jazeera Balkans on Tuesday, July 7, 2020

Коронавирус