среда, 31. мај 2023. Вести денес: 49
home Регион

Хаос од невремето во Хрватска: Едно лице загина, уништени автомобили, повици за спас…

Хаос од невремето во Хрватска: Едно лице загина, уништени автомобили, повици за спас…

Едно лице загина во невреме кое го погоди Шибеник и околината, а предизвикана е голема материјална штета, јавија хрватските медиуми.

Во морето кај Жабориќ утрово е пронајдено телото на еден 49-годишен рибар кој синоќа околу полноќ за време на бура паднал во морето од рибарски брод во близина на островот Крапањ.

Националниот центар за трагање и спасување на море Ријека половина час пред полноќ ја известил Станицата за поморска полиција Шибеник дека член на екипажот на рибарски брод паднал во море и од тогаш почнала потрагата по него.

Невремето кое го погоди тој дел на Хрватска околу 23 часот, корнело стебла, уништувало автомобили, а многу бродови се насукани.

Според податоци на Центарот 112, во невремето биле оштетени околу 20 автомобили, а примени се пет повици за спасување на море.