петок, 3. декември 2021. Вести денес: 132
home Регион

Хан следната недела доаѓа во Скопје

Хан следната недела доаѓа во Скопје

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан следната недела ќе докде во Скопје, каде ќе се сретне со претставници на властите и на опозицијата. Потоа тоа ќе отпатува во Белград на 25 и 26 јули, каде со претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ ќе разговараат за реформските процеси во Србија и за регионални прашања.

– Комесарот Хан во Белград ќе се состане со претседателот и премиерката на Србија, со кои ќе разговара околу реформите кои ги спроведува Србија на патот кон ЕУ, како и за регионалните прашања – изјави портпаролот на ЕУ за Танјуг.

Минатиот месец, по повод отворањето на ново поглавје во преговорите за пристапување, Хан ја повика Србија да го забрза процесот на реформи и со поголема решителност да работи на владеењето на правото, фундаменталните права и демократското управување.

Комесарот Хан, кој веќе се вклучи во деблокирањето на дијалогот Белград-Приштина, најави дека во јули ќе се обиде повторно да ги мотивира лидерите на двете страни да се вратат на преговарачка маса.

– Тоа не е лесна задача и потребна е политичка храброст да се работи на компромисот. Треба да знаеме кои се позитивните последици, а позитивните последици може да бидат европската перспектива – изјави Хан.

Коронавирус