четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Грците од понеделник повторно ќе можат да патуваат низ континентална Грција и на островот Крит

Грците од понеделник повторно ќе можат да патуваат низ континентална Грција и на островот Крит

Во понеделник се укинува уште една рестриктивна мерка за Грците, односно забраната за движење вон периферијата на постојаното живеалиште, па така ќе биде дозволено патување низ земјата, но само во континенталниот дел и на островот Крит, јави дописничката на МИА од Атина.

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас рече дека во сите периферии каде што ќе биде дозволено патувањето постојат здравствени структури кои имаат капацитет да се справат со нови случаи на Ковид-19, доколку се појават.

Во однос на патувањето на островите, Хардаљас рече дека намерата на грчката Влада е тоа да се дозволи на 25 мај 2020 година, доколку работите одат непречено.

-Одлуката ќе биде финализирана и го потенцирам ова, кон средината на следната седмица согласно епидемиолошката состојба во земјата, но и на островите, објасни Хардаљас.

Коронавирус