вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 114
home Регион

Грција запрела 4.500 туристи: Поради нецелосна документација за документи, тие биле спречени да влезат на траектот

Грција запрела 4.500 туристи: Поради нецелосна документација за документи, тие биле спречени да влезат на траектот

Повеќе од 4500 домашни и странски туристи беа запрени на качување во траекти кон грчките острови во последната недела, затоа што ја немале потребната документација, изјави денеска министерот за испорака и островска политика, Јанис Плакиотакис.

Како што се наведува, по зголемениот број на случаи на коронавирусот, грчката стража од 13 јули го превземала проверувањето на исправните докумантации на туристите.

– Контролите на офицерите на крајбрежната стража се строги и се спроведуваат брзо и ефикасно – им рече Плакиотакис на новинарите за време на неговата посета на пристаништето во Пиреја.

Министерот Плакиотакис додаде дека за жал минатата недела над 4500 луѓе беа запрени да се качуваат на траектите.

Коронавирус