понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 143
home Регион

Грција повторно зафатена од пожари

Грција повторно зафатена од пожари

На две локации во централна Грција, во близина на градот Ламија избија два пожари, од кои едниот е веќе ставен под контрола, а жителите на едно село превентивно беа евакуирани, јави дописничката на МИА од Атина.

Пожарот на 12 километри северно од Ламија, во близина на селото Диври, чии што жители беа пренесени на безбедна локација, изби пред 15 часот по локално време во шумски дел и брзо се прошири, а силниот ветер и високата температура ја отежнува работата на пожарникарите.

Во гаснењето на пожарот учествуваат 42 пожарникари со 21 возило и 18 лица од пешадискиот тим, 5 авиони и 4 хеликоптери, а со 11 цистерни помагаат од општината и грчката полиција.

Половна час по првиот, изби и втор пожар на шест километри северно од Ламија, кој пред 19 часот беше ставен под контрола.

Коронавирус