петок, 29. јули 2022. Вести денес: 46
home Регион

Грција: Потона брод со мигранти, 12 лица загинати

Најмалку 12 мигранти се удавиле кога бродот во кој се наоѓале потонал во близина на грчкиот остров Пакси.
Грција: Потона брод со мигранти, 12 лица загинати
фото-илустрација

Во спасувачката акција биле спасени 21 лице.

Три хеликоптери и шест чамци ја пребаруваат областа југозападно од Паксос, трагајќи за исчезнатите мигранти, соопшти грчката крајбрежна стража.

На бродот, од кој е испратен повик за помош, се наоѓале околу 50 луѓе.

Коронавирус