вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 80
home Регион

Грција погодена од бура: Затворени училишта, закотвени бродови, снег на Олимп…

Грција погодена од бура: Затворени училишта, закотвени бродови, снег на Олимп…

Забрана за пловидба на бродови од трите атински пристаништа, затворени училишта на неколку грчки острови, откорнат дел од покрив на училиште, паднати дрва, снег на планината Олимп донесе невремето во Грција, односно бурата што од грчките метеоролози го доби името Ксенофон.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во основно училиште во една атинска населба, утрово, силниот ветер откорна дел од покривот, но за среќа никој не е повреден, иако според грчките медиуми, во дворот на училиштето имало ученици.

На островите Тинос, Андрос и Миконос, кои што се дел од групата Кикладски Острови, денеска училиштата се затворени, поради силниот ветер.

А токму силниот ветер е причина за бродовите да останат закотвени во трите атински пристаништа, Пиреас, Лаврио и Рафина.

Од силниот ветер паднаа дрва во различни делови на Грција, а од грчката противпожарна служба соопштија дека во изминатите 24 часа добиле 55 повици за сечење дрва и отстранување предмети.

Ксенофон освен што драстично ги намали температурите во цела Грција, донесе и снег на планината Олимп.

Коронавирус