вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 173
home Регион

Грција: Oсновните и дел од средните училиштата како и угостителските објекти нема да се отворат пред Велигден

Грција: Oсновните и дел од средните училиштата како и угостителските објекти нема да се отворат пред Велигден

Основните училишта и дел од средните што продолжуваат со онлајн настава, нема да се отворат пред Велигден, соопшти министерката за образование на Грција Ники Керамеос, говорејќи за грчката телевизија „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина.

Керамеос објасни дека по одлуката средношколците на возраст од 16 до 18 години, од понеделник да се вратат во училишните клупи, одат чекор по чекор, процесот е динамичен и секогаш ги следат препораките на епидемиолозите.

-Остануваат уште две седмици до распустот за Велигден, регуларно продолжува онлајн наставата за останатите ученици, истакна Керамеос.

Пред Велигден нема да се отворат ни угостителските објекти во Грција, кои се затворени од почетокот на ноември 2020 година.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Стар“ рече дека неговата лична процена и негово линчо предвидување е дека кафулињата, рестораните, таверните и слично, ќе се отворат по Велигден, а во првата фаза само во надворешните делови.

Коронавирус