среда, 23. септември 2020. Вести денес: 145
Во живо

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, реваншизмот и насилството на мафијата на Заев

home Регион

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

Повеќето од туристите од Србија кои сега се во Грција се позитивни на Ковид-19.

Во последните 24 часа се регистрирани 43 нови случаи на коронавирус и ниту еден смртен случај. Од новозаболените 36 се туристи.

Од 43 новозаразени, 36 се откриени на граничниот премин Промахонас, од кои 20 се од Србија и 16 од други земји.

Српските граѓани кои веќе се во Грција како туристи, ќе можат да останат таму до крајот на аранжманот и да се вратат во Србија.

„Ги предупредуваме граѓаните да не одат во Грција за да ја избегнат ситуацијата голем број наши граѓани да се најдат на патот или на грчките гранични премини без можност да влезат на територијата на Грција“, изјави во неделата министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ.

На граничниот премин од раните утрински часови чекаа стотина српски државјани, кои со часови беа заробени на границата меѓу Грција и Бугарија.

Коронавирус