понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави далечински управувани или беспилотни летала од турско производство, соопштуваат од грчкото Министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

Во соопштението, освен што ги демантираат натписите во грчките и странските медиуми, коментираат дека шпекулациите се шират уште кон крајот на мај, порачувајќи дека потребно е прво да се проверат информациите пред да се објават во внатрешноста на земјата, „согласно основните правила за новинарска етика, особено кога станува збор за чувствителни прашања поврзани со националната одбрана и безбедност“.

Додаваат дека во спротивно, Министерството за одбрана го задржува целото законско право да се справи со ширењето лажни вести како што е тоа предвидено со соодветните закони. (MИА)

Коронавирус