среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 96
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Регион

Грчкиот Парламент го изгласа законот за азил

Грчкиот Парламент го изгласа законот за азил

По целодневна расправа, со широко мнозинство и поддршка од владеачката Нова демократија и партијата Движење на промена, грчкиот Парламент кусо пред 2 часот по полноќ, го изгласа новиот закон за процедурите за доделување азил, јави дописничката на МИА од Атина.

Против законот беа СИРИЗА, Комунистичката партија, Грчко решение и МЕРА25.

Во долгата расправа во парламентот збор зедоа лидерите на политичките партии, министри од владата и околу 85 пратеници, а свои обраќања имаа и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас кои влегоа во жестока дискусија и си упатија низа меѓусебни обвинувања за мигрантското- бегалското прашање.

Согласно одредбите од новиот закон, процесот за доделување на азил во Грција, станува побрз и построг, со што грчката Влада смета дека ќе биде и поефективен.

Коронавирус