среда, 23. септември 2020. Вести денес: 129
Во живо

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, реваншизмот и насилството на мафијата на Заев

home Регион

Грчката претседателка ќе отстапи половина од двете следни плати за специјалната сметка за Ковид-19

Грчката претседателка ќе отстапи половина од двете следни плати за специјалната сметка за Ковид-19

Претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, во следните два месеци ќе отстапи половина од нејзината плата за специјалната сметка намената за борбата со коронавирусот, јави дописничката на МИА од Атина.

-Претседателката на државата, госпоѓата Катерина Сакеларопу, оценувајќи ја тешката економска состојба во која се најде земјата заради пандемијата на коронавирусот, како минимален знак на солидарност, одлучи во следните два месеци да достави половина од нејзината плата на специјалната сметка, соопштија од претседателската палата.

Претходно, како што веќе објави МИА, грчкиот Премиер Кирјакос Мицотакис ги повикува пратениците од Нова демократија и министрите и замениците -министри во следните два месеци да достават 50 отсто од нивните плати за борбата со коронавирусот, за што ќе биде отворена и специјална сметка наменета за Ковид-19.

Коронавирус