четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 176
home Регион

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Грчката полиција отвори истрага за смртта на 11-месечно бебе од Сирија, кое вчера со енцефалитис било примено во една од детските болници во Атина, а според лекарот од судска медицина има знаци на сексуална злоупотреба, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопшти грчката полиција веднаш биле приведени родителите на бебето кои живеат во изнајмен стан во рамките на програмата за прием на бегалци, но и уште еден пар, исто така од Сирија кои престојувале во истиот стан.

Според грчките медиуми, денеска била спроведена нова обдукција на телото, а според лекарот од судска медицина, било потврдено дека има јасни знаци на сексуална злоупотреба, а причините за смртта се неодредени.

Бебето, со брза помош вчера наутро, било примено во болницата.

Коронавирус