недела, 5. декември 2021. Вести денес: 100
home Регион

Граѓаните не смеат слободно да се движат низ улиците на Тирана

Граѓаните не смеат слободно да се движат низ улиците на Тирана

Тирана од утрово практично е под полициска опсада, поради закажаната парламентарна седница и опозицискиот протест, а мнозинството пратеници почнаа да доаѓаат во Собранието еден час порано пред почетокот на седницата, со цел да избегнат средба со демонстрантите.

Медиумите известуваат дека граѓаните не смеат слободно да се движат низ улиците на албанскиот главен град.

Силни полициски сили ги блокираа пешаците и минувачите меѓу Уметничката галерија и Министерството за внатрешни работи.

Албански медиуми информираат дека секој кој сака да мине низ „забранетата зона” мора на полицијата да и покаже документ за лична идентификација.

Исто така, се наведува, дека полицијата не дозволува медиумите да влезат во зградата на Парламентот, за да не можат да се сретнат со членовите на владејачката Социјалистичка партија.

Коронавирус