недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Горан кажа зошто ги уби сопругата и нејзините родители- судот донесе одлука

Горан кажа зошто ги уби сопругата и нејзините родители- судот донесе одлука

Вишиот суд во Нови Сад му одредил притвор на Горан Јанковиќ осомничен за убиство на сопругата и нејзините родители, во петокот на 24. мај во тој град.

Притворот на предлог на обвинителството му го одредил судија поради опасност од бекство, влијание врз сведоци, повторување на делото и вознемирување на јавноста, соопштило обвинителството.

Јанковиќ бил претходно сослушан во Вишото јавно обвинителство во Нови Сад пред кое ја изнел својата одбрана во присуство на бранител по службена должност, кој му го одредил новосадскиот суд, бидејќи нема ангажирано адвокат.

Против Јанковиќ ќе биде спроведена истрага поради кривично дело тешко убиство, за кое му се заканува затворска казна до 40 години.

Тој е уапсен во понеделник, после тридневна потрага на полицијата.

Медиумите вчера пренесоа дека Јанковиќ го признал злосторството, наведувајќи дека бил изнервиран затоа што неговата сопруга на 11. мај го пријавила за насилство во семејството.

Коронавирус