сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Регион

Големо невреме во Грција, вонредна состојба на шест грчки острови

Големо невреме во Грција, вонредна состојба на шест грчки острови

Обилните дождови и бури вчера предизвикаа сериозни проблеми во северниот дел на Грција.

Најпогодени се Халкидики и Тасос, а на шест острови прогласено е вонредна состојба.

Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, а сообраќајот е блокиран во погодените подрачја.

Коронавирус