вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 116
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Големи поплави и невреме на познат грчкиот остров, има и жртви (ВИДЕО)

Големи поплави и невреме на познат грчкиот остров, има и жртви (ВИДЕО)

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два одвоени случаи загинаа две лица на 85 и 86 годишна возраст, откако биле заглавени и не успеале да ги напуштат поплавените домови, јави допсничката на МИА од Атина.

Противпожарната служба на Грција примила над 150 повици за помош, а на островот итно заминува заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас.

Градоначалникот на општината погодена од поплавите за грчката новинска агенција АНА-МПА ја потврдува информацијата за двајцата загинати, објаснува дека спасувачките служби трагаат по уште едно лице и изразува надеж дека нема да има и трета жртва.

Од Противпожарата служба на Грција соопштуваат дека интервеираат 72 пожарникари, пешадиски тим со специјална опрема, 26 возила, три чамци за спасување, а мобилизирани се и спасувачи со еден хеликоптер.

Според грчките медиуми, обилниот дожд предизвикал поплави, улиците биле претворени во реки, а голем број граѓани биле заглавени во нивните автомобли, но и во поплавените домови. (МИА)