среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Голем пожар во фабрика за рециклирање пластика во Атина, се шири опасен чад

Голем пожар во фабрика за рециклирање пластика во Атина, се шири опасен чад

Голем пожар избувна утрово во фабрика за рециклирање пластика во предградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е дел од автопатот кон Ламиа, додека пак посебна загриженост предизвикува густиот отровен чад, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Секретаријатот за цивилна заштита на Грција, освен што соопштија упатства до граѓаните, испратија порака до мобилните телефони на жителите на Атина, преку бројот за итни случаи со која предупредуваат за опасниот чад.

-Затворете ги сите врати и прозорци. Избегнете движења. Пожар во фабрика за пластика во вашиот регион, опасен чад. Вдишувњето на чадот може да биде опасно, пишува во пораката.

Дополнително, со упатства за граѓаните кои живеат во близина излезе и периферијата Атика.

Во гаснењето на пожарот интервенираат 49 пожарникари со 14 возила, два хеликоптери, волонтери и цистерни од општината.