понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 150
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Регион

Голем дел од Загреб без струја по силниот земјотрес

Голем дел од Загреб без струја по силниот земјотрес

Силен земјотрес со интензите од 6,3 степени по Рихтеровата скала е регистриран во Хрватска во 12.20 часот.

Епицентарот е во близина на Петриње, 45 км југоисточно од Загреб.

Во Загреб е предизвикана материјална штета и голем дел од градот е без струја.

Подоцна беа регистирани уште два големи потреси од околу четири степени по Рихтер. Тоа е втор силен земјотрес што го погоди Загреб во оваа година, првиот се случи на 22 март.

Засега нема извештаи за жртви во земјотресот.

Земјотресот беше почувствуван и во во Србија и Босна и Херцеговина – се тресеше во Белград и Бања Лука, Сараево, Краина и Зеница.

Коронавирус